Jednoho dne zkolabuje v Evropě elektrická přenosová soustava. Jak dlouho to lidé vydrží než propuknout nepokoje? A hlavně proč se nedaří obnovit dodávky elektrické energie? Celkem reálný pohled na reálně možný stav.
Přiznám se, že první třetina knihy pro mě byla nuda a seznamování se se spoustou jmen v různých městech a státech. Netušil jsem, kdo je důležitý a kdo ne. Po překonání této nesnáze a cca 120 stran se situace zlepšila. Vlastně to v tu chvíli byla ta nejlepší část knihy.
Mluvím teď o části (třetina knihy) Blackoutu, kde autor popisuje, jak se civilizace vypořádá s výpadkem elektrické energie. Jasně, máte záložní generátory na naftu atp. – vydrží týden? Ani já jsem si nedokázal představit tu velkou provázanost… Lidé v nemocnicích na přístrojích, nefungující bankomaty, hromadění odpadků, nedostatek jídla a vody, nefungující telefony… Všechno to zkolabuje poměrně rychle.
Autor knihu při psaní konzultoval se specialisty na IT, kybernetickou bezpečnost a lidmi z krizových štábů. Nakonec přiznává, že vypadek a krize by byla ještě rychlejší a horší než v jeho kniize.
Od půlky dál už mi kniha vyhovovala více, měla lepší spád a zaznívalo méně jmen. A závěr byl ještě trochu neočekávaný. Celkově vzato tedy Blackout stojí za přečtení.
Marc Elsberg: Blackout
-
50%
-
57%
-
86%
-
70%
-
77%