Méně známé české vynálezy

Kostka cukruŽe jsme ve světě celkem populární svými vynálezy mi asi nikdo nevyvrátí.

Většina jich je profláknutých, běžně používaných a dnes nám ani nepřijde, že bychom se bez nich mohli obejít. Ve svém životě používáme každý den kostkový cukr. Každý dům má svůj hromosvod. Každý viděl Titanic a jeho Resselův lodní šroub. To, že mám krevní skupinu B+ také vím díky Jánskému. A nebýt stavebnici Merkur mnozí z vás by neviděli a ženy by nemohly bez silonek do společnosti.

Ano, můžeme i za Semtex (neberte ho do ruky, když máte v plánu cestovat např. letadlem – prý se jeho částečky na rukou udrží 14 dní). Nobelovka za polarografii je také česká. Asimov by si se svými třemi zákony robotiky nevěděl rady, kdyby mu Čapek nepomohl s pojmenováním. Na Pastvinách ji sice nenajdete, ale ve spoustě přehrad se točí Kaplanova turbína.

Hlubotisk a další tiskařské techniky, oblouková lampa, buněčná struktura a kinesiskop (to ani pomalu nevím na co je), zákon dědičnosti, Machovo číslo, první železnice na evropském kontinentu – další z řady českých vynálezů.

Trochu v pozadí stojí třeba ruchadlo (kdo neví, najde si na Wikipedii – druh pluhu). Je jasné, že dneska už ho netahají koně, ale v upravené podobě třeba Massey Ferguson nebo John Deere. 🙂 Bratranci Veverkové ve své kovárně prostě nezaháleli.

To, že jsme jako národ, na prvních příčkách v pití piva a dalšího alkoholu na hlavu, s sebou nese i občasná negativa, kdy to trochu někdo přežene a skončí třeba na záchytce. A právě záchytka je další český vynález z roku 1951. Dokonce i v zakládací listině záchytky St. Louis je o té první pražské zmínka. 🙂

Dále jsme světovou špičkou v oblasti antivirotik, na čemž má velký podíl p. t. Antonín Holý a jeho tým. Stojí za nejúčinnějšími léky v boji s HIV/AIDS.

Z moderních technologií ještě za zmínku stojí také nanovlákna a materiály z nich (ne jejich objev, ale zpracování). Sterilní obvazy a náplasti z těchto materiálů se používají například při léčbě popálenin.

Co dneska také frčí, tak je plastická chirurgie. Český vynález z roku 1927. Žádná víčka, prsa nebo rty. Původně pouze popáleniny, rozštěpy atp.

V neposlední řadě také jeden velký objev, bez kterého si dnešní život ani neumíme představit – dvoudílné plavky od Járy Cimrmana.

 

Na některé vynálezy zapomněl?

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *