Marc Elsberg: Blackout

Jednoho dne zkolabuje v Evropě elektrická přenosová soustava. Jak dlouho to lidé vydrží než propuknout nepokoje? A hlavně proč se nedaří obnovit dodávky elektrické energie? Celkem reálný pohled na reálně možný stav.

Přiznám se, že první třetina knihy pro mě byla nuda a seznamování se se spoustou jmen v různých městech a státech. Netušil jsem, kdo je důležitý a kdo ne. Po překonání této nesnáze a cca 120 stran se situace zlepšila. Vlastně to v tu chvíli byla ta nejlepší část knihy.

Marc Elsberg: Blackout (Martinus.cz)
Marc Elsberg: Blackout (Martinus.cz)

Mluvím teď o části (třetina knihy) Blackoutu, kde autor popisuje, jak se civilizace vypořádá s výpadkem elektrické energie. Jasně, máte záložní generátory na naftu atp. – vydrží týden? Ani já jsem si nedokázal představit tu velkou provázanost… Lidé v nemocnicích na přístrojích, nefungující bankomaty, hromadění odpadků, nedostatek jídla a vody, nefungující telefony… Všechno to zkolabuje poměrně rychle.

Autor knihu při psaní konzultoval se specialisty na IT, kybernetickou bezpečnost a lidmi z krizových štábů. Nakonec přiznává, že vypadek a krize by byla ještě rychlejší a horší než v jeho kniize.

Od půlky dál už mi kniha vyhovovala více, měla lepší spád a zaznívalo méně jmen. A závěr byl ještě trochu neočekávaný. Celkově vzato tedy Blackout stojí za přečtení.

Marc Elsberg: Blackout
 • 50%
  spád děje - 50%
 • 57%
  autorův styl - 57%
 • 86%
  přínos, zamyšlení, ponaučení - 86%
 • 70%
  závěr knihy - 70%
 • 77%
  doporučuji ostatním k přečtení - 77%
68%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.