Proč a jak jsem opustil Google a čím jsem ho nahradil

Čtete podmínky, za kterých užíváte nějaký software atp.? Já moc ne. U Googlu jsem to udělal. Dejte si taky tu práci. Hlavně část Váš obsah v našich službách.

Google - smluvní podmínky
Google – část podmínek Váš obsah v našich službách

Já jsem si řekl, že bych uvítal větší míru soukromí. Velkým nakopnutím pro mě bylo video na TEDu s Glennem Greenwaldem, kterého jako prvního novináře kontaktoval Edward Snowden. To video je fakt povinné.

Máte v Google Disku fotky z dovolené? Až Vám napíše známý z USA, že je tam někde Google použil u svého článku, tak se nedivte. Nejde jen o fotky, ale třeba i o polohu (používáte Waze od Googlu?), nákupy, maily (ano, aplikace to mohou dělat a dělají to).

Jen pro doplnění, dalším slabým článkem je pak Váš poskytovatel internetu, který může (a občas to i dělá) sledovat, co na internetu děláte.

A přes www.privacytools.io jsem se dostal k pojmům jako Five Eyes. A důsledek širší než jen prosté opuštění Googlu?

 

Používám VPN

Mullvad

Nejdřív jsem na PC používal Windscribe, kde mám 50 GB měsíčně zadarmo. Pak jsem si dal chvíli čas a projel tabulku na thatoneprivacysite.net. Od té doby používám Mullvad. Švédové, kterým můžete zaplatit třeba i tak, že pošlete peníze v obálce poštou.

Jo a nezapomeňte i na Váš mobil, lze ho zabezpečit stejně.

 

Používám NextCloud místo Google Disku, G-kontaktů a G-kalendáře

Nextcloud

Místo Google Disku. Bylo to super – mít jako skaut neomezený prostor. Ale smluvní podmínky nejsou nic moc – viz výše. NextCloud na vlastní doméně mi poskytuje to samé a s mnohem větším soukromím. Kontakty a kalendář funguje taktéž excelentně.

Nextcloudem také nahradíte GDocs, Google Keep a mnoho dalšího.

 

Používám Vivaldi místo Chrome

VivaldiPo poslední kauze se vůbec divím, že ho je ještě někdo ochoten používat. Dávno jsem přešel na Vivaldi. Vím, že to není 100%, ale v kombinaci se správným nastavením, doplňky jako HTTPS Everywhere, PrivacyBadger, CookieAutodelete (a dalšími) je to dobrý základ. Na Vivaldi mám rád jednoduché zobrazení dvou (nebo více) listů vedle sebeexcelentní vytváření printscreenů. Jinak bych byl asi u Brave, možná Firefoxu.

 

Na vyhledávání používám DuckDuckGO místo Google

Google si ukládá vše, co vyhledáváte. Následně Vám díky tomu například zobrazuje relevantní reklamy (asi to znáte z WhatsAppu a FB). Takže jsem si nastavil v prohlížeči jako primární hledání duckduckgo.com. Upřímně přiznám, že je to náhrada tak na 95 %. Google občas najde lepší výsledek. Na běžné denní hledání ale úplně v pohodě. A popularita tohoto vyhledávače poměrně roste.

 

Android – účet jen pro Google Play

Jasně, mám telefon s Androidem. Přihlášen jsem na něm ale jen účtem, který nepoužívám na nic jiného. Takže si Google nespojí ten účet s maily atp.

 

E-maily – buď na vlastní doméně nebo Tutanota

TutanotaPoslední, ale tou nejzásadnější věcí, kterou potřebujete opustit, je GMail. Mám mail na vlastní doméně + několik dalších mailů včetně toho na Tutanota. Ten používám, když chci napsat někam, kde nepotřebuji, aby věděli, kdo jim píše.

 

A teď zpátky na začátek. Pokud jste ještě neviděli video s Glennem Greenwaldem, tak si ho pusťte. Jestli se Vám Google špehování nelíbí, opusťte ho. Pomalu postupně. I mně to trvalo několik měsíců… Začněte třeba změnou vyhledávače a prohlížeče.

Po nějaké další Google kauze se pak jen můžete potutelně usmívat, protože se Vás to již nebude týkat.

 

904 shlédnutí
Hodnotit stránku/příspěvek: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (dosud nehodnoceno)

Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *