Ve škole před Vás postaví seznam povinné literatury a nic neříkající názvy knih mají jen chvíli na to, aby zaujaly. Tahle kniha mě ve škole minula, protože zprvu byla ještě zakázaná, následně už čeština nebyla moje priorita. Každopádně teď už vím, že by ji měl číst každý.
K přečtení Farmy zvířat mě dovedly dvě (iracionální) věci – knížka je krátká (přečteno za tři dny) a je to bajka (mám rád vtipy o zvířátkách). A rozhodně nelituji.
Orwell knihu napsal v roce 1943, tzn. za 2. světové války. U nás vyšla v roce 1946, pak ji komunisti zakázali, a znovu byla dostupná po Sametové revoluci. V kontextu událostí 20. století by se dalo říct, že byl Orwell dost dobrý věštec, protože začátek knihy krásně pasuje například na ČSR v roce 1947.
Jako obvykle o ději moc psát nebudu – zvířatům na farmě se nelíbí žít pod vedením farmáře, tak ho vyženou a řídí si všechno sama. Víc z děje není potřeba vědět.
Při čtení mě napadalo „snad ta zvířata nebudou tak pitomá“, jenže ona byla. Občas mám pocit, že se to samé děje v naší společnosti. A tak při čtení narazíte na postavu, která sedí na Stalina nebo Lenina. A je tam i Trockij. Stejně jako oni přišli k moci, tak i v knize se všechno mění postupně, pomalu. A většinou potají, bez vědomí „lidu“. Jako třeba původní přikázání, která si zvířata dala. Z „žádné zvíře nebude spát v posteli“ se stalo „žádné zvíře nebude spát v posteli s prostěradly„. Propaganda a diktatura jen frčí. Některým zvířatům to nevadí (ovce), inteligence mlčí, dělnictvo pracuje, protože mu nic jiného nezbývá. Krásná paralela na jakoukoliv společnost.
Ta knížka je pak s postupem času temnější a temnější. Stále více změn vede k omezování, upevňování vlády pomocí tajné policie (psi) a privilegovanost některých je na denním pořádku. Nedivím se, že kniha byla zakázána, protože tohle přesně jsou padesátá léta u nás. Na druhou stranu se Farma zvířat čte lehce, je příjemně přeložena a má dobrý spád. Takže rychle se do ní začíst dá kdekoliv.
Po delší době jsem tedy narazil na další luxusní čtenářskou záležitost. Rozhodně doporučuji přečíst všem náctiletým jako odstrašující příklad, kam až to může zajít, když se necháte ukolébat a budete všemu věřit. Vy ostatní si to přečtěte také, protože než ti náctiletí dorostou, je tu potřeba někoho se zdravým rozumem, který už systém prokouknul.
Knížku můžete koupit třeba na na Martinus.cz, i když tohle vydání se mi líbí víc (ale jen kvůli obálce) – zase ale není dostupné. 🙂
Na doplnění přidávám nejznámější citát z knihy:
„Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.„
George Orwell: Farma zvířat
-
71%
-
70%
-
100%
-
86%
-
100%
[views][ratings]